Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
10.ULUSLARARASI HALK OZANLARI HACIBEKTAŞ BULUŞMASI

56. Ulusal 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli anma törenleri etkinliği içerisinde düzenlediğimiz 10.Uluslararası halk ozanları Hacıbektaş buluşması 17-18 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Düzenlediğimiz etkinlik çerçevesinde şiir yarışması,ozanlar geçiti ve halk ozanlığı geleneği ile ilgili panel düzenlenmiş olup, Uluslararası düzeyde katılım sağlanmıştır.

İran’dan, Azerbaycan’dan ve Kırgızistan’dan etkinliğimize katılan konuklarımız sanatsal ve akademik düzeyde bilgiler sunmuştur. Kırgızistan Isık göl devlet üniversitesi rektörü ve heyeti, Azerbaycan İlimler Akademisi öğretim üyeleri ve İran’dan gelen sanatçı dostlarımız Hacıbektaş halkı ile buluşmuş, Hacı Bektaş veli Anma etkinliklerini Uluslararası düzeyde kakı sunmuşlardır. Isık göl devlet üniversitesi rektörlüğü dernek başkanımıza Fahri hemşerilik ve fahri doktora unvanı sunmuş, halk ozanlığının Azerbaycan’da ki geleneksel sürecini Prof .Dr. Elçin İskenderzade panelde dile getirmiştir. Ozan-der başkanı Kamber NAR halk ozanlarının sorunlarını anlatmış, prof. dr. Hayrettin İvgin ve Doç. Dr. Mehmet Yardımcı halk ozanlığının anadoludaki gelişim sürecini ve anısına etkinlik düzenlediğimiz Aşık Hüdai’yi anlatmışlardır. İkinci gün Hacıbektaş’a ve etkinliğimize katılan ozanlarımızın geçit konseri düzenlenmiş halk ozanlarımız Hacıbektaş halkıyla bütünleşmişlerdir.

BİLGİLER
tarafından 04 Eylül 2019 - 13:16 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 341 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: