Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
ABF’den UYARI

 

ABF’den uyarı

ABF yaptığı basın açıklamasında “Özellikle son zamanlarda oluşturduğumuz toplu oruç açma faaliyetini siyasi ve kişisel amaçlarla Cemevi dışına taşıyıp özel salonlarda gerçekleşmesi bu yolu asimile etmeye hizmet etmektedir.” dedi. 
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Muharrem ayında oruç açma merasimleri ve bu merasimlere siyasi parti temsilcilerinin katılması gibi Alevi inancına zarar veren konularla ilgili basın açıklaması yayınladı.
Alevi inancının geçmişten günümüze kadar çeşitli baskılara maruz kaldığına değinilen açıklamada Alevi yolu içerisinde de bu inanca zarar veren davranışlar olduğuna vurgu yapıldı.
Yazılı olarak yayınlanan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Muharrem ayı içerisindeyiz ve Muharrem orucu tutan Can’larımızın niyetleri kabul ola…
İnancımızı sürdürürken ve geleceğe aktarırken özünden kopmadan ve tarihten günümüze gelen yol düsturumuz dikkate alınmalıdır.
Geçmişte bazı olumsuz örnekleri bugün de görmekteyiz ve daha da olumsuz etkisi olabilecek etkinlikler için hazırlıklar yapıldığına şahit olmaktayız.
İnancımıza şehirleşme ile birlikte girmiş olan toplu oruç açma faaliyetleri ( inançsal bir ritüel olmadığı için) maalesef ki artık Cemevlerimizde siyasilerin ve kamu bürokrasisinin boy gösterdiği durumlara dönüşmeye başlamıştır.
Halbuki inancımızda kimin oruç tutup tutmadığını kimse bilmez iken ve orucun özü itibariyle gösterişten uzak yapılması gerekirken, toplu oruç açma merasimlerine katılan siyasi ve devlet erkanı ile boy boy resimlerinin sosyal medya hesaplarından paylaşılıp reklam edilmesi de yolumuzun neresinde yer almaktadır? Oruç açımı gösteriş olmadan, herhangi bir protokol olmadan yapılmalı ve öncesinde veya sonrasında muhabbetler yapılmalıdır. Dışarıda yapılan, valilik veya belediyelerin yaptığı oruç açma programlarına katılmak kesinlikle doğru değildir.
Alevilikte lokma kültürü çok önemli bir yere sahiptir. İnancımızın belki de en çok korunması gereken kültürlerinden biridir. Yalnız son zamanlarda lokma kültürü ve özellikle Karakazan anlayışımıza aykırı durumlar fazlasıyla yaşanmaktadır. Lokma veya Karakazan’a girecek payların muhakkak rızalık esasına dayalı olması ve gönüllerin birlenmesi sonrası pay edilmesi inancımızın esaslarından olmasına rağmen kamuda herkesin vergisiyle dönen bütçelerden Karakazan’a lokma girmesi de ayrı bir tartışmadır.
Bazı paylaşılan oruç açma görsellerinde yolumuzda olmayan iftar kelimesi ve iftar duası gibi yolu asimile eden örneklere çokça rastlamaktayız.
Özellikle son zamanlarda oluşturduğumuz toplu oruç açma faaliyetini siyasi ve kişisel amaçlarla Cemevi dışına taşıyıp özel salonlarda gerçekleşmesi bu yolu asimile etmeye hizmet etmektedir. Bu konuda çalışma yapanlara bugün ses çıkarmaz isek yarın beş yıldızlı otellerde yapılacak oruç açmalara zemin hazırlamış olacağız.
Kentleşmenin getirdiği nedenler ne olursa olsun Aleviliğin özünden kopmadan inancımızı geleceğe doğru bir şekilde aktarmak biz kurumların ve yol erenlerinin sorumluluğudur. Öncelikle organizasyonlar da yer almamalarını önemle rica ederiz.”
ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
İnaçtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Hasan Engin

BİLGİLER
tarafından 05 Ağustos 2022 - 17:34 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 403 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Köşe Yazarlarımız

ACISI DAİM OLSUN

tüm yazıları için tıklayın...

ÖZBEKİSTANDA İKİ KUTLAMA

tüm yazıları için tıklayın...

DR. FAHRİ MADEN’İN ARAŞTIRMALARI: ZÜMR..

tüm yazıları için tıklayın...

AÇILIŞ KONUŞMASI

tüm yazıları için tıklayın...

16 AĞUSTOS KARMAŞASI

tüm yazıları için tıklayın...

Derneğimize bağışta bulunmak isteyenler bağışlarını:


Ziraat Bankası: 0289-30824151-5001 nolu hesap


IBAN: TR62 0001 0002 8930 8241 5150 01


İş Bankası: 5411 0040992 nolu hesap


İBAN: TR24 0006 4000 0015 4110 0409 92