Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
DERNEK BAŞKANININ AÇILIŞ KONUŞMASI

 Değerli konuklar

Yurtdışından (İran, Azerbaycan, Özbekistan) gelen bizleri onurlandıran değerli konuklar,  yurtiçinden gelerek bizlere katkı sunan dostlar, etkinliğimizin organizesinde emeği olan başta Prof. Dr. Hayrettin İvgin olmak üzere sunucudan sanatçıya, jüri üyeliğinden panelist olarak görev yapan ve yapacak olan akademisyen, araştırmacı dostlar, Alevi örgütlerinin temsilcileri ve onlar adına etkinliği düzenlediğimiz bu toplumun gözü kulağı sesi olan ozan dostlar Çok değerli Hacıbektaşlılar kurum temsilcileri siyasi parti temsilcileri hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz.

Değerli konuklar ozanlarla Hacıbektaş buluşmasının 7.sini organize ediyoruz 7 yıldır Anadolu halk ozanlığının mihenk taşı olan ozanlarımız anısına atfettiğimiz bu vesile ile ozanlığı, ozanların sorunlarını tartıştığımız etkinliğimiz 7 yaşında

Mahzuni Şerifle başlayıp Aşık Daimi, Aşık Davut Suları, Aşık Veysel, Feyzullah Çınar, Muhlis Akarsu adlarına atfettiğimiz etkinliğimize, bu gün yine Sivas’ta kaybettiğimiz barış güvercini uçsun dünyada diyen Nesimi Çimenle devam ediyoruz. Dost Nesimi’yi huzurunuzda bir kez daha rahmetle anıyorum.

Nesimi çimen yıllar önce bu ülkede barış güvercini uçsun dünyada diyerek  sanki bu günleri görerek söylemiş barışa, dostluğa ve kardeşliğe en fazla ihtiyacımızın olduğu bu günlerde ülkemizde ve dünyadaki terör eylemlerini bir kez daha kınıyoruz.

Ozanlar dedik dostlar ozanlar Anadolu dada, Azerbaycan dada, Gürcistan dada, İran dada aynı duyguyla, aynı sazla, aynı sözle halkın içindeler halkın dertlerini sevinçlerini sorunlarını aşklarını dile getiriyorlar ozanlık halkın sesi demektir.

Gürcistan’daki Borçalıyı Kars yöresinden ayıramazsın, Azerbaycan’daki Nesimi’yi Pir sultandan, İran’daki Şah Hatayiyi Tokatlı Kul Himmetten ayrı düşünemezsin Özbekistan’dan Kosova’ya kadar olan coğrafyada ozanlık binlerce yıldır varlığını sürdürmektedir Anadolu Alevi-Bektaşi inancındaki (7 ulu ozan İran’da Şah Hatayi, Kafkaslarda Nesimi, Irak Suriye’de Fuzuli Anadolu’da Pir Sultan, Kul Himmet, Balkanlarda Yemini, Virani)en önemli örnektir.

Ve günümüzün ozanları da onların yolundan giden çağdaş ozanlarımızdır hepinizi bir kez daha saygı ve hürmetle anıyorum.

Değerli dostlar sevgili konuklar Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği yurt dışında da etkinlikler düzenlemektedir 2015 te Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de İlimler akademisi ile birlikte 7 ulu ozan konulusempozyumunu, KosovaPrizrende Balkan Türkoloji Araştırma merkezi ile Balkanlarda Bektaşilik ve Bektaşi Edebiyatı konulu sempozyumu,  geçtiğimiz mayıs ayı sonun dada Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Ukrayna Gürcistan Beynel Halk Üniversitesi ile Bektaşilik ve ozanlık geleneği konulu sempozyumu gerçekleştirdik

Uluslararası boyutta Hacıbektaş’ı, Anadolu Alevi Bektaşi inancını, Hacı Bektaş Veli yi anlattık ve tanıtmaya çalışarak uluslararasında da misyonumuzu yerine getirmeye çalıştık kim ne derse desin önümüzdeki günlerde de farklı ülkelerde Hacıbektaş’ı, Hacı Bektaş Veliyi ve Anadolu Alevi Bektaşi inancını tanıtmaya devam edeceğiz.

Yapmış olduğumuz bu etkinlikleri kitap haline getirip geleceğe not düşüyoruz geleceğe belge bırakıyoruz en son yaptığımız 2 etkinliğin ( Feyzullah çınar ve Muhlis Akarsu anısına ozanlar buluşması) kitapları geldi ve dernek olarak yayınladığımız kitap sayısı 10 a yükseldi, isteyen dostlarımız derneğimizden bedelsiz temin edebilirler.

Dostlar arkadaşlar, derneğimizin kuruluşu 1964 yılına dayanmaktadır ve Türkiye’nin en eski Alevi Bektaşi sivil toplum kuruluşudur kamu yararı statüsüne sahiptir ve alevi Bektaşi Dernekleri arasında kamu yararı statüsündeki tek dernektir.

Tüzüğünde yazılı görevleri çerçevesinde çalışmalar yapar ve yapmaya devam edecektir. Bu ülkenin yasaları ile kurulan derneğimiz bu ülkenin bütçesinden de gerekli desteği alacaktır tabiiki,

Son zamanlarda Alevi örgütleri ve Aleviler üzerinden prim ve siyaset yapmaya çalışan derneklerden değiliz bizler hiç kimsenin ön ya da arka bahçesi olmadığımız gibi hiç kimseye de şirin gözükme gibi bir kaygımız yoktur

Bizler dernek olarak Hacıbektaş’ı, Hacı Bektaş Veliyi Ve Anadolu’nun en kadim inancı Alevi Bektaşi inancını anlatmaya, tanıtmaya devam edeceğiz bu çerçevede, bu inancın ritüellerini, (semahlardır) taşıyıcılarını (ki bunlar ozanlıktır, dedeliktir) gündeme getireceğiz, anlatacağız, sorunlarını tartışacağız.

Bizler bu ülkede vatandaşlık görevini yerine getiriyorsak, bu ülkenin olanaklarından da, imkânlarından ve bütçesinden de yararlanacağız istemezük diyen zihniyet olmayacağız

Son zamanlarda derneğimiz aleyhine konuşanlara şunu hatırlatmak isteriz bugün mecliste olan siyasi partilen bu devletin bütçesinden milyonlarca lira katkı almaktadır, bizlerde dernek olarak bu halkın vergilerinden oluşan bütçeden tabiiki payda alacağız destekte alacağız almaya da devam edeceğiz.

Değerli dostlar yapmış olduğumuz şiir ve beste yarışmaları için ozanlarımıza vermiş olduğumuz ödüller ozanlığın ölçüsü ve bedeli değildir olamazda bizler biliyoruzki o eserlere parasal anlamda ölçü konamaz ama çoban armağanı olarak kabul etsin ozanlarımız.

Değerli dostlar konuklar, bu etkinliği düzenlerken destek olan başta Başbakanlık Tanıtma Fonuna, TİKA ya, Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür ederken, etkinlikte emeği olan başta Prof. Dr. Hayrettin İvgin hocamıza, şiir değerlendirmelerinde jürilik yapan arkadaşlara, beste yarışmasında jürilik yapacak dostlarımıza, çok değerli sunucumuza, panelistlerimize, semah gurubumuza, Ozan-Der e yurt dışından katılan konuklarımıza, yurt içinden gelerek etkinliğimize katılan sanatçı ve akademisyen dostlara ve etkinliğimizin mutfağında çalışan dernek üyelerimiz ile yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma yürekten teşekkürlerimi sunarken

Dost Nesimi Çimenin dediği gibi Barış güvercini uçsun dünyada diyorum

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum               18/06/2016 Hacıbektaş

 

                                                                                    Mustafa Özcivan

                                                                                     Dernek Başkanı

BİLGİLER
tarafından 29 Haziran 2016 - 12:59 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.287 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Köşe Yazarlarımız

ACISI DAİM OLSUN

tüm yazıları için tıklayın...

ÖZBEKİSTANDA İKİ KUTLAMA

tüm yazıları için tıklayın...

DR. FAHRİ MADEN’İN ARAŞTIRMALARI: ZÜMR..

tüm yazıları için tıklayın...

AÇILIŞ KONUŞMASI

tüm yazıları için tıklayın...

Derneğimize bağışta bulunmak isteyenler bağışlarını:


Ziraat Bankası: 0289-30824151-5001 nolu hesap


IBAN: TR62 0001 0002 8930 8241 5150 01


İş Bankası: 5411 0040992 nolu hesap


İBAN: TR24 0006 4000 0015 4110 0409 92