Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Derneğimizin düzenlediği 4.Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü Açılış Konuşmasıdır

 

Sayın Başbakanım,  Sayın Bakanlarım, Sayın Valim,  Hz. Ali’nin toprağından gelen Sayın Necef Valisi, Sayın Milletvekilleri, Arnavutluk Bektaşi Dede Babası Sayın Mondi. Azerbaycan’dan gelen Değerli konuklar Sayın Rektörümüz, Alevi Bektaşi kurum temsilcileri, Hacıbektaş’ın çok değerli gönül dostları,  görsel ve yazılı basınımızın değerli mensupları hepinizi Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Hoş geldiniz Dost geldiniz.

Ülkemizde başka maden kazalarının olmaması ve Ermenek teki hayatını kaybeden işçi dostlarımıza Allahtan rahmet dilerken diğer işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtulmaları umuduyla konuşmama başlamak istiyorum.

1334 yıl önce meydana gelen kerbela katliamında şehit olan hazreti Hüseyin ve arkadaşlarını bir kez daha rahmetle anıyor ve Allahtan verdiğimiz aşurenin kabulünü niyaz ediyoruz. Aradan 14 asır geçmesine rağmen çevremize ve İslam âlemine baktığımız zaman neredeyse her gün yeni kerbela lar yaşıyoruz, 14 asırdır kerbela olayını nasıl lanetliyorsak Allah adına katliam yapanları Allah adına can alanları bugünde lanetliyoruz.

Sayın Başbakanım, bizler bu ülkenin birer gerçeğiyiz bin yıldır bu ülkede geleneği ile inancı ile yaşıyoruz. Bizler mazlumuz, bizler masumuz, aynı zamanda ’da hep mağdur olduk hep katledildik hep yok sayıldık bu güne kadar inkâr ve asimilasyon politikaları ile yok edilmeye ve yok sayılmaya çalışıldık ama hep var olduk var olmaya ’da devam edeceğiz.

Bizler inancımızın ortasına insanı koyduk, sevgiyi koyduk, tanrı ile insanı iç içe kabul ettik bizler 72 millete aynı gözle baktık insanları dinine, diline, ırkına, inancına ve cinsiyetine göre ayırmadık. Bizler gittiğimiz yere sevgiyi ve dostluğu taşıdık onun içindir ki Balkanlara baktığınız zaman hoş görü vardır Anadolu ya baktığınız zaman sevgi vardır. Alevi Bektaşi inancında Allah’ın verdiği canı Allahtan başkası alamaz bırakın insana kıymayı yerdeki karınca bile bizim için kutsaldır.

Sayın Başbakanım, farklı kültür ve inançtaki insanlar birbirlerini tanıdığı sürede, karşılıklı diyalogların kurulduğu sürede sorunların çözümü kolaylaşır. Yıllardır Alevi Bektaşi inancındaki yurttaşlarımız yanlış anlatıldı yanlış tanıtıldı, Alevilik, Bektaşilik yanlış anlatıldı yanlış tanıtıldı bu cehaleti fırsat bilen karanlık güçler bu ülkeye ve Alevi inancına ve de Alevi insanına derin yaralar açtı yakın zamana kadar Sivas ta, çorum da, Maraş ta, Gazi de yeni Kerbela lar yaşattı.

Sayın Başbakanım, bizler bu ülkenin bir geçeği olarak gelecek barış günlerine Alevi’si, Sünni’si beraberce ulaşacaksak, bu toplumun ve bu inancın gerçeklerini de kabul etmek mecburiyetindeyiz.  Hiç bir inanç ve etnik gurup yok demekle yok edilmiyor o halde Alevi toplumunun ve Alevi inancının sorunları bu ülkenin meclisi ve hükümetince çözülmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

Bu sorunun çözülmesini istemeyen ve Alevi sorunu üzerinden siyaset yapmak isteyen ve nemalanan çevrelere dur demek için Alevi inancının sorunları bir an önce çözülmelidir.

Sayın Başbakanım; Alevi inancını farklı yorumlayan bütün örgütler ve insanlarımız ortak bir noktada tavizsiz birlik sağlamaktadır, o da Alevi inancının ibadet yerinin CEMEVİ olduğu noktasıdır. Daha sonra eşit yurttaşlık hakkı ve din dersleri konusu ile AHİM kararlarının uygulanmaması rahatsızlığıdır, Alevi inancının sorunlarının çözümünde bu konuların öncelikle ele alınması ve çözüm yollarının bulunması yolunda Alevi toplumu, inanç ve kanaat önderleri ile Alevi kurumları ile ilişkiye geçilmesi gerekmektedir.

Sayın Başbakanım, Hacıbektaş Alevi inancının manevi merkezi konumundadır yılda 500 bini aşkın ziyaretçisi gelmektedir ancak birçok sorun ve sıkıntı ile boğuşmaktadır yani Hacıbektaş bugün hak ettiği yerde değildir.  Özellikle Su, yol ve altyapı sorunlarımız had safhadadır gelen ziyaretçilerin konaklayacağı sosyal donatı alanları yetersizdir Alevi toplumunun gözbebeği Hacıbektaş’a yapılacak yardım ve destek her yıl Hacıbektaş’ı ziyaret eden yüzbinlerce Alevi Bektaşi inancındaki vatandaşlarımızı sevindirecektir.

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği öncülüğünde bu inanca ve bu kültüre yakışır bir kültür kompleks’i ( içerisinde cem evi, konaklama tesisi, yemekhane, kurban kesim tesisleri olan) kazandırmanız Hacıbektaş’a gönül verenleri ve bizleri, mutlu ve memnun edecektir.

Ayrıca 2 yıldır Başbakanlıkta bekleyen derneğimizin kamu yararına statüsü kararının çıkması bizleri ve Hacıbektaş a gönül veren insanlarımızı mutlu etmiştir. Bu anlamda sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz

Sayın Başbakanım; Hacı Bektaş Veli dergâhı müze statüsündedir, asıl müze niteliğinde gezilen yerler 2. Avluda olmasına rağmen Hünkârın ve balım sultanın türbelerinin bulunduğu bölümü gezen ve dua etmek isteyenler üzülerek söylüyorum para ödemektedirler yani para ile dua etmektedirler. Türbe içerisinde etnoğrafik ve arkeolojik eserlerin ilçemizde var olan arkeoloji müzesinde düzenlenecek bir bölümde sergilenebilir ve türbe halkın ziyaretine ücretsiz açılabilir bu konuda gerekli çalışmanın yapılması Hacıbektaş halkının ve Alevi toplumunun arzularındandır.

Şu anda türbe çevresinde bulunan 20 dönümlük alanın peyzaj çalışmaları devam etmektedir umarız en kısa zamanda halkın ve ziyaretçilerin kullanımına açılır şimdiden bu konu içinde teşekkürlerimizi sunarız

Sayın Başbakanım, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği olarak düzenlediğimiz 4.Uluslararası Hacıbektaş Aşure günü etkinliğine katılan tüm dostlarımız bizlerin misafiridir çünkü bizim için MİHMAN ALİDİR sizler de bizi diyerek bir tas çorbamızı içmeye geldiniz tekrar hoş geldiniz dost geldiniz.

Bu etkinlikte emeği geçen başta zatıâliniz olmak üzere Başbakanlık çalışanlarına, Kültür ve Turizm Bakanlığına, çalışma bakanımız Sayın Faruk Çelik’e, bizleri onurlandıran Başbakan yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan’a, Sayın Valimiz Mehmet Ceylan’a, il emniyet müdürümüz ve ilçe kaymakamımıza dernek yönetim kurulu ve çalışanlarımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Ne demiş koca Veysel;

Kuran a bak incil e bak,

dört kitabın dördü de hak

Hakir görüp ırk ayırmak

hakikat ta yüz karası

Yezit nedir ne kızıl baş,

değil miyiz hep bir gardaş,

bizi yakar bizim ateş,

söndürmektir tek çaresi

Bu ateşin bir an önce söndürülmesi dileği ile Hepinizi şahsım ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği adına saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

08 Kasım 2014

Mustafa ÖZCİVAN

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı

BİLGİLER
tarafından 08 Kasım 2014 - 08:22 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.027 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Köşe Yazarlarımız

ACISI DAİM OLSUN

tüm yazıları için tıklayın...

ÖZBEKİSTANDA İKİ KUTLAMA

tüm yazıları için tıklayın...

DR. FAHRİ MADEN’İN ARAŞTIRMALARI: ZÜMR..

tüm yazıları için tıklayın...

AÇILIŞ KONUŞMASI

tüm yazıları için tıklayın...

Derneğimize bağışta bulunmak isteyenler bağışlarını:


Ziraat Bankası: 0289-30824151-5001 nolu hesap


IBAN: TR62 0001 0002 8930 8241 5150 01


İş Bankası: 5411 0040992 nolu hesap


İBAN: TR24 0006 4000 0015 4110 0409 92