Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
İNANÇ ÖNDERLERİ HACIBEKTAŞ BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ

                                İNANÇ ÖNDERLERİ HACIBEKTAŞ BULUŞMASI
SONUÇ BİLDİRGESİ

Bizler Dedeler ve de Analarız.
Alevilik denilen bu ince yolun hem yolcuları, hem de yol açanlarıyız.
Bu uzun yolda her ne öğrendikse kendi dedelerimizden, analarımızdan öğrendik. Hem öğrenen hem de öğreten olduk.
İnancımızın, yolumuzun, felsefemizin tüm öğelerini aklın, mantığın, bilimin terazisinde ölçtük.
   Her ne varsa o yolda, insandadır, insan içindir diye belledik. Karşıtlıklar üzerine kurulmuş bir dünyada birlikteliği esas aldık. Her kim ki, yanlıştır, eksiktir, hoyrattır ise eğer yine de, biz neden olmuşuzdur ve her kim ki doğrudur, tamdır, âlicenaptır, kendindedir diye düşündük.
Ezenin ezilenin, ötekinin, berikinin, uzaktakinin, yakındakinin olmadığı olmaması gereken bir dünyayı hayal ettik. Bin yıllardır bu hayalin peşindeyiz çünkü biliyoruz, hayal kurmayan bir insan ne taş ne de topraktır. Kaldı ki taşın bile bir gün toprak, toprağın ise tohuma yurt olmak gibi bir hayali vardır.
Çok uzak yollardan geliyoruz. Nice dağlar, yaylalar, ırmaklar, denizler aştık. Nice krallar, beyler, vezirler, padişahlar gördük. Gün oldu katlimize ferman yazıldı. Gün oldu danışılır görüşülür olduk. Ama hiçbir gün olmadı ki, hayatın bir yerlerinde olmamış olalım.
Yürüdüğümüz yollarda, onca sınav günlerinde ne Hz. Hüseyin’in şanlı sancağını, ne Hünkârın derin felsefi sözlerini, ne de pirimiz Pir Sultanın direnç ve inanç dolu mücadelesini yere bıraktık, geride ne bir ayıp bıraktık, ne de utanılacak herhangi bir şey. Benliğe lanet okuruz, ama bu anlamda hak teslim etmeye geldiğinde sıra, yine de kendimizi darda kabul ederiz.
Bugün 21. yy. da bu küresel çağda, hakkın, hukukun, insan haklarının, inanç özgürlüğünün, demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük ve çoğulculuk kavramlarının hayat bulduğu, bulmaya çalıştığı bir dünyada, ülkemiz Türkiye’de yaşıyoruz. Bugün de itirazlarımız özlemlerimiz ve istemlerimiz var.
Sıralarsak eğer:
1-Biz Alevi Bektaşiler dün vardık bugün de varız ve de bu ülkenin bir gerçeğiyiz.
2-Kendimize özgü bir inanç ve  tanrı anlayışımız var.
3-Yine kendimize göre bir ibadet ve ibadet anlayışımız var. Cemevi ve Cem bizim için vazgeçilmezdir: Ancak Cem evlerimiz yasal güvenceden yoksun olduğu için arsa ve yer sorunları yaşıyoruz.
4-Biz aleviler alevinin kurallarını, felsefesini, ritüellerini, çocuklarımıza, kendi evlerimiz, ocaklarımız, dergâhlarımız, vakıf ve derneklerimizde öğretiriz.
Bugün eğitim sistemimizde var olan zorunlu din dersleri, çocuklarımızı elimizden almanın onları asimile etmenin bir aracı haline getirilmiştir. Bu uygulamaya hiçbir vicdan evet diyemez. Bu faaliyetin derhal sona erdirilmesini istiyoruz.
5- Laik devlet düzeninde, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurum olamaz, olmamalıdır. Değil ki Diyanet’te biz Alevilere de bir masa; biz bu kurumun lağv edilmesini istiyoruz.
6- Devletin bize vereceği ne dedelik eğitimine ihtiyacımız var ne de onun maaşına.Bunları verirken karşılığından ne isteyeceklerini biliyoruz çünkü. Biz dedeler, hali vakti yerinde olan taliplerimizin uygun gördükleri hakullahı alıp öbür köydeki fakirlerimize lokma diye dağıtan bir yolun yolcularıyız.
7- . Aleviliğin ne olup olmadığını biz aleviler den daha iyi kimse bilemez. O nedenle ne devlet ne Diyanet ne de bunların sözcüleri çalışanları bize Aleviliği öğretmeye, tarif etmeye gayret etmesinler.
8- Bu ülke hepimizin herkesle barış içinde kardeşçe eşit koşullar da özgürce yaşamak istiyoruz. Saygı gösterdiğimiz kadar saygı beklemek hakkımızdır.
9- Evrensel anlamda bir Laiklik ve demokrasi talebimiz var. Zira buna kavuştuğumuzda biliyoruz ki birçok sorunumuz kendiliğinden çözülecektir.
Hacıbektaş Veli Kültür Derneğimizin düzenlediği Semah günleri ve inanç önderleri etkinliğinde başta Hacıbektaş postnişinin Sn. Veliyettin Hürrem Ulusoy olmak üzere dedelerimiz, zakirlerimiz, ozanlarımız, bilim insanlarımız, dernek vakıf yöneticilerimiz ve Hacıbektaş halkı ile birlikte olduk.
Birlikteliğimiz daim olsun. Kamuoyuna ve ilgililere saygıyla duyurulur.  31 EKİM 2010

İnanç önderleri ile Hacıbektaş buluşması toplantısına katılan inanç önderleri adına

Veliyettin Hürrem ULUSOY

 

 

 

 

KATILIMCILAR    :

 

Ahmet ARSAL  Eskişehir, Ali KAYA  Tokat, Adıgüzel  ERBAŞ  Çorum,

Alaattin KARAKOYUN  İstanbul,  Bahri DOĞANAY Ankara,  Cemal MUTLUER

Ankara,  Cemal DEMİRELLİ  Tokat,  Hamza KARAYEL Manisa, Cemalettin

İNSAFOĞLU  Kocaeli,  Cafer OCAK Ankara, Celal GÖKTEPE  İstanbul, Ali

GÖKTEPE Ordu,  Duran ASLAN İstanbul, Fikret DUMAN Amasya, Hüseyin

AYDOĞDU  Çorum, Hamdi ÖZEV Tokat, Haydar BAYKAL Tokat, Hamza Ali ÖZER

İzmir, Haydar KUŞDOĞAN Malatya,  Hüseyin KESKİN Isparta, Haydar ÖZTÜRK

Isparta, Haşim DEMİRHAN  Kırıkkale, Hasan ÇELEN Amasya, Hamdi GÜRBÜZ 

Amasya, Hüseyin YILDIZ  Tokat, Hüseyin SEZER Düzce, İsmail ŞİMŞEK Ankara,

İsmail ACAR Ankara, Kazım GÜNEŞ İstanbul, Lütfü AYKURT İstanbul, Mustafa

İYİDOĞAN Muğla, Mustafa ÖZER Kocaeli, Mehmet SEZER Isparta, Musa Kazım

TANRIKULU Antalya, Mustafa Nuri ÖZDEN Isparta, Mustafa ÖZGÜN Isparta,

Mehmet TURAN  Burdur,  Muharrem ATEŞ  Samsun, Mehmet GÖK Düzce, Şafak COŞKUN Amasya,  Zülfikar ÖZBİLGİN Ankara, Zeynel ÖZER İzmir, Hasan DEMİRCAN Düzce, Ali GÖK Düzce, Hüseyin GÖGERCİN  Kahramanmaraş,  Ali KESİK Kahramanmaraş, Ahmet AYKUT ŞanlıUrfa, Mustafa TEMEL Tokat,  Bektaş KESKİN Gaziantep, Ercan SOY  Mersin, Taki ÖZCAN Mersin, Mehmet ŞAHİN Mersin, Emrah ÇOLAK Samsun,  kazım GÜVERCİN İstanbul,   

BİLGİLER
tarafından 30 Nisan 2013 - 11:09 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 4.109 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Köşe Yazarlarımız

ACISI DAİM OLSUN

tüm yazıları için tıklayın...

ÖZBEKİSTANDA İKİ KUTLAMA

tüm yazıları için tıklayın...

DR. FAHRİ MADEN’İN ARAŞTIRMALARI: ZÜMR..

tüm yazıları için tıklayın...

AÇILIŞ KONUŞMASI

tüm yazıları için tıklayın...

16 AĞUSTOS KARMAŞASI

tüm yazıları için tıklayın...

Derneğimize bağışta bulunmak isteyenler bağışlarını:


Ziraat Bankası: 0289-30824151-5001 nolu hesap


IBAN: TR62 0001 0002 8930 8241 5150 01


İş Bankası: 5411 0040992 nolu hesap


İBAN: TR24 0006 4000 0015 4110 0409 92