ÖZBEKİSTAN SEMPOZYUMU

Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
ÖZBEKİSTAN SEMPOZYUMU
REKLAM ALANI

HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR DERNEĞİNİN ÖZBEKİSTAN / SEMERKANT ORTAÇAĞLARDAKİ MEDRESEİ ALİYELERİNİN İSLAM UYGARLIĞI VE EĞİTİM SİSTEMİNİN GELİŞMESİNDEKİ ROLÜ SEMPOZYUMU

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği olarak Özbekistan Semerkant Devlet Üniversitesi ile birlikte Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığının desteği ve Dünya söz akademisi ile Muğla Üniversitesinin katkıları ile 13-14 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlediğimiz sempozyum (bilgi şöleni) ve Taşkent Semerkant, Buhara kültür gezileri başarı ile gerçekleşmiştir.

Sempozyum süresince Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli anlatılmış Türkiye’de Alevi Bektaşi inancı tanıtılmış ve anlatılmıştır.

Sempozyum konusu orta çağda Özbekistan’daki medreselerin (üniversitelerin) bilime katkısı ve o dönem Matematikte, Tıpta Astronomide iz bırakan ve bugünde referans kabul edilen bilim, felsefe, Tasavvuf insanları İbni Sina, Ömer Hayyam, Farabi, El Buruni, Harezmi, Battani, Ali Şir Nevai, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahmet Yesevi gibi önemli kişilerin orta çağ,orta Asya sına katkıları tartışılmış bugün neden bilimin batıda olduğu tartışılmıştır.

2 gün süresince 32 bildiri sunulmuş Türkiye’den, Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Rusya Federasyonundan, Azerbaycan’dan akademisyen ve araştırmacılar katılmış, Sempozyum Özbekistan yazılı ve görsel medyasında geniş yer bulmuştur.

Sunulan bildirilerin özetleri Türkçe, Rusça, İngilizce ve Özbekçe olarak, kitap halide derneğimiz tarafından basılmıştır.

Yurt dışında 5. sini gerçekleştirdiğimiz bu sempozyuma dernek yönetim kurulu olarak katılım sağlanmıştır. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği olarak 2018 yılında Irak/ Kerbela-Necef, Arnavutluk/ Tiran projelerimizle yeni kültür sempozyumlarına devam edeceğiz.

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Yönetim Kurulu

Semerkant Medresesi

Semerkant Medresesi

Nasrettin Hoca Temsili resmi

REKLAM ALANI