Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
KOSOVA PRİZREN’DE BİR SEMPOZYUM ÜZERİNE

2015, benim için yurt içi ve dışı bilimsel faaliyetler bakımından  en yoğun yıllardan biri oldu. Bahar ve yaz aylarındaki faaliyetlerimin bir kısmını gazetemizdeki köşemde dile getirmiştim. Ekim ve kasım aylarındaki peş peşe gelen faaliyetlerimi yazmaya ancak yeni fırsat bulabildim.

14-16 Ekim 2015 tarihleri arasında merkezi Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Kamuya Yararlı Dernek statüsündeki Hacı Bektaş Velî Kültür Derneğince Kosova’nın Prizren  şehrinde düzenlenen “Uluslararası Balkanlarda Bektaşîlik ve Bektaşî Edebiyatı Ssempozyumu”na katılıp bir bildiri sunma şansını yaşadık. Sempozyum, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) maddi desteği ve merkezi Prizren’de bulunan Prof. Dr. Nimetullah Hafız’ın başkanlığını yaptığı Balkan Türkoloji Merkezinin (BAL-TAM) işbirliğiyle düzenlenmişti. TİKA, yerinde bir görüşle Balkanlardaki önemli Bektaşî dergâhlarının gezilmesini sağlamak amacıyla Türkiye’den katılımcılara bir otobüs tahsis etmişti.

12 Ekim 2015 tarihinde 45 kişiyle başlayan Hacıbektaş-Ankara-Bolu-İstanbul-Edirne güzergâhlı seyahatimizde ilk durak 13 Ekim 2015 öğleden önce Yunanistan’ın Dimetoka (Didimotiho) Ruşenler köyündeki Kızıldeli Ali Sultan Dergâhı oldu. Aynı gün Kavala ve Selanik gezildi. Ertesi sabah Atatürk’ün doğduğu ev ziyaret edilerek Makedonya’ya geçildi. Ohri şehrinden sonra Kalkandelen’deki  Harabatî Baba Dergâhı gece geç saatlerde gezilip Üsküp’te (Skopje) otelde istirahat edildi. 15 Ekim 2015 tarihinde öğlene doğru Kosova’da Bursa’ya benzeyen, Türklerin en yoğun yaşadıkları Prizren şehrine ulaştık, otelimize yerleştik. Öğle yemeğinden sonra saat 16.00’da sempozyum başladı.Açılışta; Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Mustafa Özcivan (H.B. Kültür Derneği Başkanı), Hayrettin İvgin (Dünya Söz Akademisi Başkanı), Eyüp Yavuz Ümütlü (TİKA Kosova Koordinatörü) ve T.C. Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç  birer konuşma yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından bildirilerin sunulmasına geçildi. İlk bildiriyi ben sundum. Büyükelçinin de dinlediği bildirimin konusu; “Bosna Hersek’in Osmanlı Siyasal ve Kültürel Hayatındaki Yeri ve Bu Eyalette Alevî Bektaşî Edebiyatının İzleri”ydi. 16 Ekim 2015 günü, bütün gün boyunca bildirilerin sunulmasına devam edildi. Türkiye’den Prof. Dr. Fuat Bozkurt, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel, Yrd. Doç. Dr. Nazlı Rânâ Gürel, Nail Tan, Hayrettin İvgin, M. Sabri Koz, Necdet Kurt, Gülağ Öz, Sevgi Öz, Ayhan Aydın, Kamber Özcivan ve Osman Baş bildirilerini sundular. Ayrıca; Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’dan gelen katılımcılar da konuşmalarını yaptılar. Sempozyum, Değerlendirme Oturumu’yla son buldu. Azerbaycanlı bir doçent, Azerbaycan-Kosova diplomatik ilişkileri kopukluğu yüzünden Üsküp’te kaldı. Kosova’ya giremedi.

17 Ekim 2015 Cumartesi günü Priştine yakınında Kosova Ovası’ndaki Sultan I. Murat Türbesi ziyaret edildi, yanındaki müze gezildi. Aynı gün Bulgaristan’a geçip Varna’ya ulaştık. Otelde dinlendik. 18 Ekim 2015 günü Bulgaristan gezimiz başladı. Bulgaristan’da ona yakın önemli Bektaşî dergâhı, türbesi var. Bunlardan ikisini; Akyazılı Sultan Dergâhı ile Demir Baba Dergâhı’nı 18 Ekim Pazar günü, Elmalı Baba Dergâhı ile Otman Baba Dergâhı’nı ise 19 Ekim 2015 Pazartesi günü gezdik, ziyaret ettik. İçlerinde; en bakımlı olanları, Kırcaali yakınındaki Elmalı Baba Dergâhı ile Otman Baba Dergâhı’ydı.Ziyaretimizi tamamlayıp 19 Ekim 2015 öğleden sonra Türkiye’ye döndük. Edirne’deki Selimiye Camisi’ni gezmeyi ihmal etmedik. Köfte, yoğurt yiyip memleket hasretini giderdik. 20 Ekim 2015 günü Ankara’daydık.

Seyahat sırasında Kastamonu’yla ilgili bir bilgi de karşımıza geldi. Rehberimiz Yunanistan’da Batı Rumeli’de bilgi verirken, bir bölgeden geçerken (Dimetoka’dan sonra); “Bu bölgede vaktiyle Kastamonulular yaşamış. Oradan gelip burada bağ yetiştirmişler, şarap yapmışlar.” dedi. Ben de hatırlıyorum. Hürriyet gazetesinde böyle bir haber yayımlanmıştı. Kesmiştim. Serbest bir zamanımda dosyalarımı karıştırıp bulacağım.

Alevî, Bektaşî değilim ama araştırma alanım dolayısıyla Alevîlik ve Bektaşîlikle yakından ilgileniyorum. Onlarla güzel dostluklarım var. Kültürlerini araştırdığım için beni sevip sayıyorlar. Bu sebeble de bilimsel toplantılarına sık sık davet ediliyorum. Bu seyahat dolayısıyla Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki kültürel mirasının bir bölümünü görmüş, tanımış olduk. Avrupa Birliğine girdikten sonra Yunanistan ve Bulgaristan’da siyasî kültürdeki değişiklik dikkatimizi çekti. Eskiden harap hâldeki, dergâhlar onarılmış, bir kısmı müzeye dönüştürülmüş. Kastamonulu akademisyen ve kültür adamlarına benzeri gezileri hararetle tavsiye ederim.

Nail TAN

BİLGİLER
tarafından 23 Kasım 2015 - 10:38 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.932 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Köşe Yazarlarımız

ACISI DAİM OLSUN

tüm yazıları için tıklayın...

ÖZBEKİSTANDA İKİ KUTLAMA

tüm yazıları için tıklayın...

DR. FAHRİ MADEN’İN ARAŞTIRMALARI: ZÜMR..

tüm yazıları için tıklayın...

AÇILIŞ KONUŞMASI

tüm yazıları için tıklayın...

Derneğimize bağışta bulunmak isteyenler bağışlarını:


Ziraat Bankası: 0289-30824151-5001 nolu hesap


IBAN: TR62 0001 0002 8930 8241 5150 01


İş Bankası: 5411 0040992 nolu hesap


İBAN: TR24 0006 4000 0015 4110 0409 92