50. YIL

Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
50. YIL
REKLAM ALANI

50 Yıl  yakın tarih demek, 50 yıl ortalama insan ömrünün 3 te 2si demek, 50 yıl tecrübe demek, 50 yıl profosyonellik demek, 50 yıl birleştirmek demek, 50 yıl gerçek anlamda uluslar arası tanıtım demek, 50 yıl coşku demek, 50 yıl omuz omuza demek, 50 yıl her şey demek.

Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerinin 50. Yılı gel gör ki Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine (bu yazıyı kaleme aldığımda) 15 gün kaldı, Hacıbektaş ta tık yok, Hacıbektaş ta heyecan yok, Hareket yok, yerel yönetim sessiz, (kendini 8 ay sonra yapılacak yerel yönetim seçimlerine odaklamış) 50. Yılı anımsatan özel bir hazırlık, özel bir afiş  50. yıl da iz bırakacak hiçbir çalışma bir coşku yok.

Her şey dibe vurmuş, halk sessiz, konuşan yok, tartışan yok, sorgulayan yok oysa 50. yılı Hacıbektaş yerel yönetimiyle, kaymakamlığı ile, halkıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek kuruluşlarıyla, Alevi Bektaşi kurumlarıyla, Hacıbektaş ta ki tüm parti örgütleriyle, Hacıbektaş için Hacıbektaş kültürü için, el birliği ile bir şölene, gerçek bir kültür ve inanç etkinliğine, dönüştürmeliydi ama önderlik yapacak kimse yok.

Şimdi herkesin coşku ve heyecan içinde olması gerekmez mi?  Şimdi  halkından esnafına kadar herkeste tatlı bir telaş olması gerekmez mi?  Bu heyecan ve coşkunun yerini 8 ay sonra yapılacak yerel seçim dedikoduları almış ve halk sessiz ?

Hacıbektaş ta rüştünü ispat etmiş yaptığı tüm etkinlikleri kitap haline getirmiş (şu ana kadar 7 adet kitap baştırmış) birikim ve tecrübe sahibi Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği  var derneğimize   anma törenleriyle ilgili hiçbir öneri ve teklif getirilmedi yine ben bilirim yine benden başkası bir şey bilmez, yine Hacıbektaş  sadece benden sorulur mantığı devam etmektedir.

Anma Törenlerine 15 günden kısa süre var proğram belli değil, kim ne yapacak belli değil, 9 yıldır dibe vurmuş, içi boşaltılmış, içeriği ile festival havasına benzetilmiş kültür ve sanattan uzak, Alevi Bektaşi inanç ve kültüründen uzak bir etkinlik maalesef 50. Yılda da farklı olmayacak gibi gözüküyor. Çünki henüz hiçbir proğram açıklanmadı

Oysa 50. Yıl çalışmaları aylar öncesinden başlamalı  bir ay önceden de proğram kamuoyuna, Alevi Bektaşi toplumuna duyurulmalı idi. Hacıbektaş Halkı ve esnafı, Alevi Bektaşi toplumu zamanı geldiğinde  gerekli dersi mutlaka verecektir  01.Ağustos.2013

Mustafa ÖZCİVAN

REKLAM ALANI