Işık Kansuya Mektup

Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Işık Kansuya Mektup
REKLAM ALANI

Sayın Işık Kansu ;

20 Kasım 2014 tarihli cumhuriyet gazetesinin 7. Sayfasında yayınlanan “Eşit yurttaşlık istiyoruz” başlıklı yazınızda ismim geçtiği için yazmak zorunda kaldım.

Sayın Kansu; siz saygı duyduğum bir gazetecisiniz, Cumhuriyet ise uzun yıllar okuyucusu olduğum bir gazetedir. Mustafa Ekmekçi döneminden beri (Hacıbektaş’ta sürekli iki abonesi var idi biri bendim) okuyucusu oluğum taki arkadaşım (sorabilrsiniz) Mustafa Balbay’la devam ettiğim son 5 yıldır aboneliğini kestiğim gazetedir Cumhuriyet.

Sayın Kansu; yazınızı okuduktan sonra fazla tevazu göstermemem gerektiğini anladım ve gerçekleri konuşmam gerektiğini düşündüm. Belediye Başkanlığı yaptığım 10 yıl içerisinde İlhan Selçuk’a( 2002 yılında) Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış ödülünü veren kişiyim, Alevi örgütlerinin Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerinde olmaları ve konuşmaları gerektiğini savunan ve de Alevi Örgüt temsilcilerine Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerinde (7 yıl boyunca) konuşma hakkı veren kişiyim. Anma törenlerini organize ederken Alevi kurum ve kuruluşlarının teklif ve önerilerini değerlendiren, etkinlik içerisinde onların görev almalarını ve sorumluluk almalarını sağlayan kişiyim.

Yukarıda söylemiş olduğum konuları doğruluğunu dönemin (1994-2004) Alevi örgüt temsilcileri ile görüşebilirsiniz, Hacıbektaş için yaptıklarım ve kazandırdıklarım sizi çok fazla ilgilendirmediğini biliyorum siz sadece inanç boyutu ve Alevi sorunları ile ilgileniyorsunuz bunun bilincindeyim.

Şunu belirtmek isterim 2004 yılında Belediye başkanlığını kendi isteğimle bıraktım (yani CHP tekrar beni aday göstermesine rağmen kabul etmedim) ancak 2014 yılında talep üzerine bağımsız Belediye Başkan adayı oldum ve Mustafa Özcivan olarak CHP kadar oy aldım (aramızdaki oy farkı 60) iptal edilen 143 oyun da 100 tanesi bana aittir bu sonuçta Hacıbektaş halkının bana karşı güveninin devam ettiğini göstermektedir. ( 2014 yerel seçim sonuçlarını inceleyebilirsiniz)

Sayın Kansu; Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğinin 1980 yılında kapatılmasından sonra 1992 yılında tekrar açılmasını sağlayan kurucularındanım, 2014 yılı Nisanına kadar yönetim kurulunda görev aldım 2014 yılı Nisanında yapılan genel kurulla Yönetim kurulu Başkanlığı görevini üstlendim. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Hacıbektaş halk ozanları buluşması ve Hacıbektaş aşure günü olmak üzere her yıl geleneksel olarak 2 defa uluslararası etkinlik düzenler (Etkinlik görüntü, video ve konuşmalarını derneğimizin internet sitesinden izleyebilirsiniz) ve etkinliğe yurt içinden ve yurt dışından misafirler davet eder, ayrıca hükümet yetkilileri, muhalefet temsilcileri’de davet edilir ve konuşma hakkı verilir bu bir gelenektir ve de devam edecektir.( Belediyenin düzenlediği Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerinde’de gelenek böyledir)

Sayın Kansu; bunları anlatmak mecburiyetindeyim çünkü yazınızda konuştuğunuz ve de adı geçen kişiler sadece kendilerini Alevi diye nitelendiren, Alevi kültürü, Alevi inancı ve Alevilikle en küçük bir ilgi, bilgi ve birikimleri olmayan, olaylara tamamen siyasi bakan ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğine karşı ve muhalefet olan kişilerdir.

Gönül isterdiki, Hacıbektaş ta 1964 ten beri var olan Türkiye de ki ilk Alevi Derneklerinden biri olan, Ankara’da, Tekirdağın’da şubeleri olan Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğini de ziyaret etmeniz ve bizlerinde düşüncelerimizi almanızdır’ki yazınız gerçekleri yansıtsın. Tamamen dernek karşıtı kişilerin kulaktan dolma bilgilerle size sözde bilgiler vermeleri sizde gazeteci kimliğinizle bu bilgileri gerçekmiş gibi tek taraflı yayınlamanız bizleri üzmüştür.

Sayın Kansu;  yazınızda içi dışı bir dediğiniz sayın belediye başkanı keşke sizi Hacıbektaş’ın içini dışını gezdirse de ilçenin perişanlığını, rezilliğini görse idiniz, içilmeyen suyu, yürünmeyen yolları’da gösterse idi,  belediye başkanı nın da her yıl iktidar partisini davet ettiğini, bunlardan para talep ettiğini ve aldığını da söylese idi ( alması gerekir tabii ki hem de fazlasıyla)

Soruyorum Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği bu ülkenin vatandaşlarının vergileriyle oluşan bütçeden niçin ödenek almasın

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği inançsal ve kültürel faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur,  Siyasi bir kurum değildir. Ülkenin Başbakanı etkinliğimize katılmak istemiştir, buyurun katılın dedik, CHP genel başkanını da makamına giderek davet ettik lütfedip katılıp katılmayacağını bildirmediği gibi bir nezaket mesajı dahi göndermedi. Derneğimizin etkinliğine katılmayan CHP genel başkanı Umarım 17 Aralık 2014 te Başbakanla birlikte Konya’da Mevlana        Şeb-i aruz etkinliklerine katılır ve düşüncelerini açıklar.

Sayın Kansu; Alevi sorunları ile Hacıbektaş’la ilgili derneğimizin ve şahımın görüş ve düşüncelerimizi sormak ve öğrenmek isterseniz aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz, derneğimizi de internet adresinden inceleyebilirsiniz ( tabii ki isterseniz)

Saygılarımla..       21 Kasım 2014

Mustafa ÖZCİVAN

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı

İletişim

Telefon        : 05322080627

e-mail  : mustafaozcivan@hotmail.com     hacibektas@hacibektasdernegi.com–          hbvkulturder@hotmail.com      www.hacibektasdernegi.com

REKLAM ALANI